Linfäste av trä snidat i en tornform. Fästet är på flera stället ihåligt med spiraler och utsirade hjärtan. Högst upp finns en liten snidad häst, vars huvud var blivit skadat och avslaget. Precis under hästen finns två snidade hänglås runt utsnidade pelare. Dessa har gjorts i ett stycke. Linfästet är målat i mörkblå färg.
Linfästen används vid garnspinning för att hålla fast det spånadsmaterial som ska spinnas, till exempel lin eller ull. Linfästen kan fästas vid en spinnrock eller användas tillsammans med en slända för att spinna garn. Linfästen var en vanlig friargåva som unga män kunde ge till kvinnan de önskade att gifta sig med.
Källa: Lillienberg Olsson, Eva. 1993. Kär och valhänt – om friar- och fästmögåvor. Kulturen 1993. En årsbok till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige. Lund. S 83.
Linfästen har av folkslivsforskare delats in i olika typer baserat på utseende och tillverkningsteknik. Den här typen av linfäste kallas rockhuvud och utmärker sig med sin tornform. De anses vara särskilt vanliga i Västerbotten.
Källa: Jirlow, Ragnar. 1924. Om linberedning och linspinning hos svensk allmoge. Ingår i: Fataburen: kulturhistorisk tidskrift. Stockholm: Nordiska museets förlag. Sid. 143-162.
Namnet rockhuvud kan anspela på linfästets plats högst upp på spinnrocken.