Av stålplåt. Utsidan blank med etsad dekor, insidan svart med slagmärken. Kanterna enkelt avtagna utan dekoration. Sammanlagt 15 delar.
Avlång, välvd och nedåt avsmalnande form. De elva översta skenorna fästade på insidan med kraftiga sämskade läderband i sidor och mitt, i yttre kant en rad med nitar i förlängda hål. Första skenan med övre hälften vinklad inåt, i yttre delen ett nyckelhåls-hål och i inre kanten tapp med hål.
Knäbuckla med tre skenor, en över och två under. Bucklan rundad, svagt avsmalnande åt sidorna. Åt utsidan rundad närmast oval vinge, kanterna släta. I nedersta skenan mot insidan rektagulärt hål och mot utsidan nyckelhåls-hål.
Heltäckande etsad dekor. På skenorna olika byggnade samt landskap. På bucklan växtslingor och bla en ros, på vingen trofégrupp med halvrustning och olika vapen och insrument. Dekoren på de två nedersta skenorna är upp och nedvänd. Kullrig stålnit längs kanterna.