Låg- och mellanstadieskola från 1957 i södra Rågsved. De ursprungliga byggnaderna är sammanlänkade och ligger på ena sidan skolgården som ramas in av en paviljong från 1967 och en gymnastikbyggnad från 1970-talet. Skolgården är något kuperad med ett centralt parti med berg i dagen och naturstensmur. Partiet kröns av en bronsskulptur föreställande de tre musketörerna.
Flera tallar har också sparats och några av dem står i sandade partier med sentida lekredskap. Längs fasaderna prydnadsplanteringar med buskar och sittbänkar. Kullersten och betongsten förekommer i fasadnära lägen. I norra delen av skolgården finns en labyrint av fältsten och i söder en lekplats med rutschkana och gungor - här är marken mer kuperad.
Öster om fritidshemsbyggnaden en staketinhägnad grusplan. Skolgården inramas i sig också av ett grönt gunnebostaket.
På skolgården finns sex små bodar i träpanel - en av dem återfinns på den västra delen av fastigheten som är asfalterad och utnyttjas för parkering och angöring till skolköket. Denna del kan nås från skolgården via en grindförsedd portik.