Tillbaka till sökresultatet

BILDER

BK Derbys Martin "Krölle" Nilson i närkamp med sundbybergsspelare. Match på Folkungavallen 1928, enligt Corren en ganska blek tillställning som Derby till slut vann med 2-0.

Photo

link to gallery
Upphovsman: <presImageByline>AB Flygtrafik
Licens: <mediaLicense> Licens
Typ <itemType> Foto
Fotodatum <presTimeLabel> 1928
Titel <itemTitle> Derby-Sundbyberg
Motiv <itemDescription>
  • Karl Johan Stenhardt (1894-1983) genomgick fotografutbildning hos Erik Österberg i Tranås och lät sig därefter att vidareutbilda sig hos Ferdinand Flodin i Stockholm. År 1916 anställdes han som föreståndare för Josef Rödings ateljé i det så kallade Centralpalatset i Linköping. Efter ett antal år blev han av Röding erbjuden att köpa rörelsen och i april månad 1923 inregistrerade Stenhardt sitt egna... Visa hela
Motiv <itemDescription>
  • BK Derbys Martin "Krölle" Nilson i närkamp med sundbybergsspelare. Match på Folkungavallen 1928, enligt Corren en ganska blek tillställning som Derby till slut vann med 2-0.
Händelse <context>
  • Fotografering 1928-01-01 i Linköping, Linköping, Östergötland, Sverige av Stenhardt, Karl Johan.
Nyckelord <itemKeyWord>
  • Fotboll
Motiv<itemName>
BK Derbys Martin "Krölle" Nilson i närkamp med sundbybergsspelare. Match på Folkungavallen 1928, enligt Corren en ganska blek tillställning som Derby till slut vann med 2-0.
Ämne <subject>
  • Kulturhistoria
Samling <collection>
  • Foto
Identifikationsnummer <itemNumber>
Rättigheter för metadata <itemLicense> Licens
Källa <presOrganization> Östergötlands museum
Källa <url>

Teknisk data