Artiklar i Wikipedia som innehåller information om detta objekt eller närliggande ämnen.
Det finns inga länkar för objektet.
ARTIKLAR I WIKIDATA
Artiklar i Wikidata som innehåller information om detta objekt.
Det finns inga länkar för objektet.
BILDER I WIKIMEDIA COMMONS
Bilder i Wikimedia Commons som avbildar detta objekt.
Det finns inga bilder som avbildar objektet.
Parti av Kungsgatan i Linköping. Vy österut mot gatans skärning av Platensgatan. I fonden ses Kungsgatan 26, uppförd 1877 för att tjäna som bostad åt lasarettsläkaren Ludvig Åman. Byggnadsstilen är italiensk nyrenässans. Januari 1973.
Photo
Bilden:
Licens: <mediaLicense>
Typ <itemType>
Foto
Fotodatum <presTimeLabel>
1973
Titel <itemTitle>
Kungsgatan 26, Linköping
Motiv<itemDescription>
Publicerade fotografiet med littera E är hämtade ur museets serie av tjänstebilder. I huvudsak av dokumentär karaktär som speglar verksamheten. Till serien har även tillfogats mindre enskilda serier och lösfynd som förvärvats. E-seriens fotografier är registrerade i liggare från E1 (1925) till E57036 (1986). Därefter övergick museet till en årsvis serie.
Parti av Kungsgatan i Linköping. Vy österut mot gatans skärning av Platensgatan. I fonden ses Kungsgatan 26, uppförd 1877 för att tjäna som bostad åt lasarettsläkaren Ludvig Åman. Byggnadsstilen är i...Visa hela
Parti av Kungsgatan i Linköping. Vy österut mot gatans skärning av Platensgatan. I fonden ses Kungsgatan 26, uppförd 1877 för att tjäna som bostad åt lasarettsläkaren Ludvig Åman. Byggnadsstilen är italiensk nyrenässans. Januari 1973.Stäng
Händelse <context>
Fotografering 1973-01-01 i Linköping, Linköping, Östergötland, Sverige.
Nyckelord <itemKeyWord>
Stadsbebyggelse
Motiv<itemName>
Parti av Kungsgatan i Linköping. Vy österut mot gatans skärning av Platensgatan. I fonden ses Kungsgatan 26, uppförd 1877 för att tjäna som bostad åt lasarettsläkaren Ludvig Åman. Byggnadsstilen är italiensk nyrenässans. Januari 1973.