Handfängsel brukat i Drevs socken under 1700-talet.
Föremålet kommer från Polismyndighetens avvecklade museum som fanns i polishuset i Växjö. Redan omkring 1965, vid flytten från Kronobergsgatan till Västergatan, talades om att saker skulle sparas till ett framtida polismuseum.
Till slut, 1987, så fick Kriminalkommisarie Bernt-Åke Solverius uppdraget att skapa ett polismuseum i Växjö, ett museum som stod klart 1993, med första bokade visningen tidigt 1994. Då hade han sammanfört alla föremål som förvarades nedpackade, och ställt upp allt i en lokal avsatt för museum. Här förvarades även fotografier som sparats, forskning om gamla tider som Bernt-Åke Solverius själv tagit fram från diverse arkiv, såsom släktforskning, myndighetens egna arkiv och bl.a. Vadstena landsarkiv.
2023 beslutades om nedläggning av Polismuseet i Växjö, och Smålands museum erbjöds att överta samlingen som då förvarades i polishuset på Sandgärdsgatan 31.