Första etappen av bygget av motorvägen E4.
Mellan åren 1958 och 1964 byggdes Vättersleden, en motorväg som skulle gå mellan Ödeshög och Jönköping. Den skulle ersätta den gamla riksväg 1, Riks1:an som vägen fortfarande kallas. Riksvägen gick också under namnet Risk1:an pågrund av att vägen var en av de mest olyckdrabbade vägarna i Sverige.
Vägbygget delades upp i etapper och etapp 2 skulle gå mellan Vättersmålen och Gränna. Projekteringen startade 1959 och 1962 började markbearbetningen.
Det var ungefär 100 arbetare som jobbade med vägen. Det var ett farligt arbete och arbetsmiljön var ofta direkt livsfarlig. Det förekom stenras längst med bergväggen, det fanns inte hörselskydd eller skor med stålhetta att tillgå. De andades in det farliga borrdammet och många ådrog sig vibrationsskador från maskinerna.
Maskinparken var mycket modern för sin tid, bland annat fanns en ny stålborr som kunde borra mycket effektivare än tidigare. Dynamiten som sedan lades ned i borrhålen var anslutna till en elektrisk tändning. Maskinera kallades för pullor.
Längst med vägen lades det 3 större broar och 8 mindre. Den längsta bron var bron över Röttleravinen. Den var 174 meter lång och skulle gå över Röttleravinen. För att få bron på plats sänktes stålbågar ner från vardera sida av Röttleravinen tills stålbågarna möttes på mitten.
Helgen efter invigningen av bron var kaosartad då bilister stannade mitt i körbanan och klev ur sina bilar för att beskåda utsikten från Röttlebron. Polisen hade fullt sjå medatt hålla körbanorna fria från söndagsflanörer.