Bryne med en rundad smalsida. Hel.
"Funnet på en Hagby tillhörande holme i Ökensjön i Härad sn". Det rör sig troligen om Öknasjön i Härads socken.
Gåva år 1879 av metallarbetaren och upptecknaren Gustaf Ericson (1820-1894) i Härad.
Ur tidigare acc.katalog:
Brynje, smalt och tunnt, avslaget i båda ändarna, funnet på en Hagby tillhörande holme i Ökensjön i Härad sn. Skänkt av metallarbetaren G Eriksson 1879. (4,4 tum lång).
Gustav Ericsson (1820-1894) i Härad. Folklivsskildrare och dialektforskare och medlem av Sörmlands fornminnesförening där han var ombudsman för socknarna Fogdö, Helgarö, Vansö, Härad, Barva och Länna.
Han efterlämnade 7050 handskrivna sidor vilka finns på Dialekt och folkminnesarkivet i Uppsala, accesionsnummer 347.
Mycket är sammanställt och utgivet av Magdalena Hellquist i fyra böcker, Sockenbeskrivningar. Folklivet i Åkers och Rekarne Härader. 1 Arbete och redskap. 2 Livet i helg och söcken. 3 Tro, vantro, övertro.