LÅNGHUS - Långhuset och koret avdelas genom en stor och hög slätputsad triumfbåge i vit kulör med inskriptionen: ÄRA WARE GUD I HÖIDEN. I hörnen vid triumfbågen finns rundade vitputsade halvkolonner med markerad bas samt överdel. Kapitäl saknas. Vid dörren i N som leder in till sakristian finns spår i väggen, i form av en putsad nisch, efter en tidigare fönsteröppning. Långhusets interiör har en genomgripande färgsättning i snickerier och dörrar. Färgerna är i grått, blått, bruten vit samt beige kulör. Detaljer i guld. Typisk utformning för nyklassicismens ideal.
GOLV- Trägolv, lagt från V-Ö, troligen furu, laserat i grå kulör. Längs sidogångar, tvärgång och mittgång ligger röda heltäckningsmattor. I bänkkvarteren ligger ett grått plastgolv, lagt i rutor. Längs golvet löper en profilerad trälist, täckmålad i grå kulör. I den västra delen under läktarunderbyggnaderna ligger en enkel plastmatta i grå kulör. Längst fram i den nordöstra delen finns en handikappramp av trä, lackad fur. Vid denna finns ett smidesjärnsräcke. Ett järnräcke finns även placerat på kortrappan i mitten. Dessa är senare tillkomna.
VÄGG- Slätputsade väggar, målade i en bruten vit kulör, rollade, målade för några enstaka år sedan.
PORTAL- 1 st i N och 1 st i S. Dörrarna sitter i vindfång. Rummen har trägolv lika långhuset samt väggar täckta med strukturväv i en bruten vit kulör, taket är målat i en blå kulör. Dörren i S är en pardörr täckt med kopparplåt lagt i rutor, kraftigt dörrvred från 1800-talet. Dörren sitter i en nisch. Dörren i N är en sk döbattangdörr, pardörr av trä indelad i 4 spegelfyllnader med profilerade speglar täckmålade i gråvit kulör. Ramverket är täckmålat i en blå kulör.
INNERDÖRRAR- 1 st i V, 1 st i N och 1 st i S. 1 st i N in till sakristian. Dörrarna som leder in till vindfånget är utformade som farstukvistar, med utskjutande sidopartier. Hela partierna är uppförda av trä, täckmålade i grå kulör samt en ljusare gråvit kulör. Överstyckena är dekorerade med en list i vågmönster samt en tandsnittsfris i blå kulör. Sidostyckena har släta utåtgående speglar. Dörrarna består av en pardörr av trä med täckmålat ramverk i blå kulör samt 3 ½ spegel i varje dörrblad. Speglarna består av badrumsglas i gulaktig kulör, och har profilerade lister i en bruten vit kulör. Tvärställda dörräcken som handtag. Ett sammetstyg i vinröd kulör finns längs långsidorna på dörrarna.
Dörren i V är en döbattangdörr, en pardörr av trä med 2 st speglar i varje dörrblad, täckmålade i en bruten vit kulör med profilerad guldmålad list. Ramverket är täckmålat i en blå kulör. Dörren omfattas av ett kraftigt dörrfoder av trä, täckmålad i blå kulör. Handtagsräcken av mässing. Dörren i N in till sakristian består av en enkeldörr av trä som sitter i en inåtgående putsad nisch. Dörren har 2 st spegelfyllnade som är täckmålade i en ljus grå kulör med profilerad list i guld samt ramverk täckmålat i blågrå kulör. Enkelt dörrfoder av trä, täckmålat i en blågrå kulör. Enkelt handtag av mässing med lås.
FÖNSTER - 5 st rundbågeformade fönster som sitter i djupa inåtfasade putsade nischer i N och 5 st i S. Tidigare fanns 6 st fönster i varje väderstreck men sedan man byggde till läktarunderbyggnaderna tillhör de i v nu dessa rum. Fönstren har täckmålade grå fönsterbänkar med V-formad avrinningslist. Fönsterbågarna är av trä, täckmålade i grå kulör, 2-luftsfönster, med ytter- samt innerbåge. Innerbågen är blyinfattad med rutor i ruterform. Färgade glas i rosa och gröna kulörer. Ej öppningsbara. Fönstren har två större luft som är rundbågiga, i mitten ovanför dessa sitter ett runt litet fönster och hörnen på båda sidorna om detta har trekantsformade glas. Fönstren är från uppförandet av kyrkan.
I V uppe på läktaren finns 2 st rundbågeformade fönster som sitter i inåtfasade, slätputsade vita nischer i nordväst och 2 st i sydväst. Även dessa är blyinfattade med färgat glas. Lika de i sakristian.
TAK - Tunnvalv, från ca 1920, dekorerat med kvadratiska rutor vilka bildar kors emellan varje ruta. Grundfärgen är täckmålad i en ljus blå kulör, rutorna är guldmålade. Tidigare fanns ett enkelt trätunnvalv med takmålningar. En taklist löper i N och S, med kraftiga profilerade lister, täckmålade i blått och grått samt guldmålade konsoler och bakom dessas är listen målad i en röd kulör.
ÖVRIGT- Under fönstren finns oljeelement målade i en bruten vit kulör. På den V väggen hänger en äldre tavla med svartmålad profilerad ram från den gamla kyrkan samt en orgelfasad från 1779, som tjänade som orgel fram till 1906.
LÄKTARUNDERBYGGNAD - Taket under läktaren i långhuset är ett spåntat tak med dubbel pärlspont, täckmålat i grå kulör med en enkel list. Underbyggnaderna är uppförda med tunnare väggar, troligtvis gipsplattor. In till rummet i N samt S leder en enkeldörr av trä, indelad i tre spegelfyllnader, täckmålade i beige kulör med en bruten vitmålad profilerad list samt ramverk i blå kulör. Enkelt handtag samt nyckelskylt av mässing. Profilerat dörrfoder, täckmålat i en grågrön kulör.
I norr finns ett större rum med trägolv lika det i koret, väggarna är målade i en bruten vit kulör och taket ett pärlspåntstak i grå kulör. I öster finns en kraftig takbjälke täckmålad i en grågrön kulör samt en pelare med avfasade hörn och kapitäl lika de som håller upp läktaren. I n finns ett fönster lika de i långhuset. Här har man dock satt in ett skyddsglas med handtag. Under fönstret finns ett element med skydd, lika de i koret. I rummet finns stolar, ett piano, ett altare i väster samt skåp av trä för mässhakar.
I S används utrymmet till 2 st toaletter i V, med dörrar i lika utformning som de som leder in till underbyggnaderna, dock något smalare. Golvet består av en grå plastmatta. I Ö finns en nytillkommen svängd trappa av trä som leder upp till läktaren. Handledare av trä. Bredvid trappan finns ett förråd och i S finns ett personalrum. Denna dörrens övre spegel har badrumsglas. Toaletterna har bruna plastmattor och beige-gula plasttapeter, toalettstol samt handfat av vitt porslin, spegel samt klotlampa av vitt glas. Taket är vitmålat och har en list av trä, brun kulör. Personalrummet har även en grå plastmatta, enkla golvlister av trä, täckmålade i grå blå kulör, vitmålade väggar och tak. Fönstret är lika det i det norra rummet.
ÖVRIGT - I rummet finns en vask med diskbänk, skåp, garderober samt en enkeldörr i V, bakom vilken ett förrådsrum finns med utslagsvask. Inredningen är målad i en gråblå kulör.
LÄKTARE - Läktarbarriären är bevarad från den gamla kyrkan. Den bärs upp av 8 pelare med avfasade hörn, täckmålade i grön kulör med kapitäl i guld och blått. Läktarbarriären har en underliggare med gullister samt stycken i ljusgrått. Överliggaren är täckmålad i en mörkblå kulör. Barriären smyckas av rundbågar som avdelas med pilastrar med kapitäl. Över varje pilaster finns en rödmålad cirkel. Barriären indelas genom kannelerade större pilastrar i 5 delar. Insidan av barriären har en pärlspåntspanel, täckmålad i grå kulör.
ÖVRIGT- Uppe på läktaren ligger ett sluttande trägolv, täckmålat i grå kulör. En bänkinredning lika den i långhuset dock kortare finns här. Framför orgeln ligger en grå heltäckningsmatta. I S finns skyddsräcken täckta med dubbel pärlspåntspanel, täckmålad i grå kulör. På den V väggen finns en pardörr indelad i 4 spegelfyllnader, täckmålade i grå kulör med profilerade lister samt ramverk i blå kulör. Ett äldre handtag med utanpåliggande lås samt nyare handtag av mässing.
KOR - Rundavslutat kor med triumfbåge. Koret är förhöjt med en trappa i samma bredd som långhuset av trä, lackad furu. Två steg. Även längst i Ö finns en förhöjning till altaret.
GOLV - Lackad fur, lagd i N-S riktning. Golvet lades in ca 1990.
VÄGG - Lika långhuset. Längst i Ö är väggen indelad i tre delar. Här finns en taklist i samma utformning som den i långhuset.
FÖNSTER - 1 st i S lika de i långhuset. I den rundade delen bakom triumfbågen finns 3 st rundbågeformade målade fönster med olika motiv. Fönstren är blyinfattade och har ett fönster foder av trä, täckmålat i grå kulör. Fönsterbänk lika de i långhuset.
TAK - I öster är taket indelat i större tårtbitsformar som är målade i en svart kulör och har trälister målade i blå kulör som avdelar bitarna. Längst upp finns målningar föreställande en stjärna samt strålar i guld.
ÖVRIGT - Under fönstren finns element med skyddsräcke, vitmålat med mönster. Mot S finns ett piano, ett altare av trä, ett äldre golvur och i N finns en brudbänk avsedd för 2-3 personer i lika utformning som övriga bänkar samt ett mindre bord med två stolar och en minnesljusstake av smidesjärn samt en ambo av trä.
VAPENHUS - GOLV - Kalkstensgolv, grått lagt i rektangulära rutor. I den västligaste delen finns en rak golvlist av trä, täckmålad i blå kulör.
VÄGG - Vitmålade, rollade i bruten vit kulör. I S består väggen av sten men i övrigt av gipsskivor. I Ö finns en textinskription i rött och svart med inskriptionen: Detta Måste Vara En Helig Plats Här Bor Visserligen Gud. Den östra väggen har en stickbågeformad nisch.
PORT - 1 st pardörr av kopparplåt, indelad i rutor med utsmyckat dörrvred samt nyckelskylt. Framför dörren ligger en natursten. Dörren sitter i en stickbågeformad nisch.
INNERDÖRRAR - 1 st i Ö beskriven från långhuset. Speglarna har inga förgyllda lister på denna sida. Mot V finns en dörr som delar in rummet i ett vindfång i väster. Den är senare tillkommen men i liknande utformning som den i Ö. I N finns 1 st enkeldörr med tre spegelfyllnader som är täckmålade i en ljusgrå kulör, ramverk i blått. Enkelt handtag av mässing samt nyckelskylt. Denna leder in till en svängd trappa av trä med handledare av svart plast, som leder upp till läktaren. I N finns även en pardörr med enkla utåtgående speglar i ljusgrå kulör samt ramverk i blått. Bakom denna finns ett förråd. I sydväst finns ytterligare en enkeldörr lika den i N. Bakom denna finns också ett förrådsutrymme.
TAK - Spåntat trätak, täckmålat i ljusblå kulör.
ÖVRIGT - På väggen i S hänger 1 st Series Pastorum och 1 st Series Cantorum med svart träram överstycke samt tavla av stående träbrädor.
SAKRISTIA - Placerad i nordost. Två trappsteg leder ner till sakristian. Rummet har avfasade hörn i nordost och nordväst och skapar en sexkantig form.
GOLV - Trägolv av fur, troligtvis oljat. I golvet finns en lucka som leder ner till en vinkällare. Raka kraftiga golvlister av trä, täckmålade i en blå kulör.
VÄGG - Slätputsade väggar, rollade i en bruten vit kulör. Nedre delen är indelad i ett ramverk med spegelliknande fyllningar som är täckta med strukturväv i vit kulör. Ramverket är av trä och täckmålat i grågrönt samt blå kulör.
PORT - I det nordöstra hörnet finns en tvärställd dörr omfattad av träverk som är indelat i enkla utåtgående speglar, täckmålade i ljusgrå kulör med ramverket i grå grön kulör. Överst sitter en tandsnittslist. Liknande utformning som till dörrarna i långhuset. Dörren är lika de i långhuset, dock ramverk i grå grön kulör.
Ytterdörren i vindfånget är en enkeldörr av trä med 2 st spegelfyllnader, täckmålade i en bruten vit kulör med profilerade lister. Ramverket ät täckmålat i en grå grön kulör. Äldre handtag av mässing. Enkelt dörrfoder av trä, täckmålat i blå kulör. Franska dörrknoppar med rundade över- samt underdel. Väggarna i vindfånget är täckta med strukturväv i vit kulör. Golvet är ett trägolv med röd matta av naturfiber. Taket målat i en blåkulör med enkel taklist av trä. Blå kulör.
FÖNSTER - 1 st i V, 1 st i Ö, och 1 st i N, samtliga sitter i inåtfasade putsade nischer är rundbågeformade med blyinfattade glas i rosa och svagt grön kulör. Lika de i långhuset, dock mindre och utan runt glas överst.
TAK - Är liksom långhuset indelat i guldrutor som bildar kors med blå bakgrund täckt med strukturväv. Rundad bredare taklist av trä, täckmålad i blå kulör, troligtvis målad med oljefärg.
ÖVRIGT - I rummet finns 2 st skrivbord med stolar av trä. I S finns en fast skåpinredning med panel s i gråvit kulör samt ramverk i blå kulör. I det nordvästra hörnet står ett smalare altare med krucifix och över detta hänger en lampett av mässing. Element finns under varje fönster. En röd matta lik den i långhuset ligger på golvet.
TORN -VÅN 1- Härifrån kommer man till läktaren. Ett skyddsräcke av trä finns vid trappan. Ruterformat trägaller samt blåmålade hörnstolpar med grå träknopp. GOLV - Furugolv, obehandlat, lagt i N-S riktning. VÄGG - Lika långhus. INNERDÖRR - 1 st i Ö, beskrivet från läktaren.
FÖNSTER - I V finns ett hjulfönster som sitter i en djup putsad nisch. Ovanlig utformning på gjutjärnsspröjsen, formade från en cirkel i mitten ut i mindre cirklar i kanterna. Ett modernt skyddsglasfönster sitter i början av nischen. Detta är ett 2-luftsfönster med mittpost, träbågar i grått samt blått, vrideshandtag, träspröjs. I N och S finns ett rundbågeformat fönster som sitter i inåtfasade nischer, med ytterbåge indelat i ruterformade träspröjs, vitmålade. Innerrutan är senare tillkommen, slätt glas, gråmålade träbågar, enkla vrideshandtag.
TAK - Pärlspåntspanel med dubbel pärla, grå kulör.
ÖVRIGT- Här förvaras några bänkar. I taket hänger en stor blyinfattad lykta med gult glas.
VÅN 2- En rak och brant trätrappa leder upp till vån 2. GOLV - Lika vån 1, dock lagt från V-Ö. VÄGG - Kraftiga murade väggar, vitputsade. FÖNSTER - 1 st i N och 1 st i S, sitter i innåtfasade djupa nischer. Fönstren har ett kraftigt fönsterfoder, täckmålat i gr kulör. 1-glasfönster med träspröjs i ruterform. Äldre fönsterhasp. TAK - Synlig bjälkkonstruktion, obehandlat trä.
VÅN 3- En enkel trätrappa med handledare leder upp till vån 3. Används inte. En järnlucka i den östra väggen leder ut på vinden. Utrymmet är utformat likt vån 2.
VÅN 4- Klockvåningen- FÖNSTER-2 st ljudluckor i resp väderstreck som sitter i rundbågeformade putsade nischer. Luckorna består av liggande spåntad träpanel med kraftiga gångjärn. Automatisk lucköppning. I övrigt är utrymmet utformat likt vån 2 och 3.
VÅN 5- Våning med urtavlor i resp väderstreck. GOLV- Spåntat trägolv. VÄGG- Grova stenväggar samt liggande, spåntad träpanel. TAK- Bjälkkonstruktion.
FAST INREDNING- BÄNKINREDNING - Bänkinredningen är indelad i fyra bänkkvarter med totalt 50 bänkar. Bänkkvarteren står på en träsockel, täckmålad i gröngrå kulör. Bänkfronten är indelad i 8 spegelfyllnader, täckmålade i beige kulör med guldmålade, profilerade lister. Ramverket är täckmålat i en grå kulör. På sidorna finns två mindre speglar som avdelas av en profilerad list, målad i blått och grönt. Överliggaren av trä är profilerad och täckmålad i blått samt grått. I mitten av bänkfronten finns en utskjutande del med en smakare spegel. Sidostyckena är öppna, utan dörrar och är mot mittgången indelade i mindre speglar samt med en utsnidad bänksida. Mot sidogångarna finns inga speglar. Bänkfrontens insida är täckmålad i grå kulör med psalmbokshylla, hängkrokar samt fotbräda. Sittytan är laserad i en grön kulör och försedd med tygdyna i rött. Ryggytan har en pärlspåntpanel, laserad i grönt. Inget värmesystem finns i bänkkvarteren.
PREDIKSTOL - Predikstolen har evangelistbilder från den gamla kyrkan från 1600-talet. På predikstolen står en gammal en tregrenad mässingsljusstake från den gamla kyrkan, tillverkad av Lars Knutsson i Våthult. Nyklassicistisk utformning i grått, lått, guld samt rött. Predikstolen är indelad i 5 fält och i mitten av dessa finns en guldmålad rundbåge som hålls uppe av pilastrar med kapitäl. I rundbågen finns evangelisterna skulpterade och guldbemålade. Mellan varje rundbåge finns gråmålade pilastrar med kapitäl och bas. Överstycket är profilerat och ornerat med bladmotiv, likaså nederstycket. Foten är av trä, målad i grått, blått samt med förgyllda voluter och breda konsoler som håller uppe korgen.
Över predikstolen hänger ett ljudtak med ornerade förgyllda lister. Överst sitter en huv som pryds av en guldknopp. Insidan av ljudtaket har ett strålverk av guld med stjärna i mitten. Predikstolen har vid trappan ett sidoräcke av trä som är indelat i speglar med profilerade förgyllda lister. Ramverket är täckmålat i grå kulör. Trappan samt golvet i predikstolen är täckt med en grå heltäckningsmatta. Insidan av predikstolen är täckmålad i en grå kulör. Vissa skador, avflagning syns på räckets insida.
ALTARE - 2 avsatser leder till altaret. Altaret är av trä med förgyllda profilerade lister i speglarna. Ramverk samt speglar är täckmålade i ljus grå kulör. På altaret står fura ljusstakar av mässing samt ett modernt krucifix av trä.
Altarring: Altarringen är ej delbar och har en rak framsida med två snedställda sidostycken. Sockel av trä, täckmålad i blå kulör, knäfall täckt med guldgult sammetstyg, balustraden har enkla, raka dockor med avfasade hörn, täckmålade i grå kulör, några med förgyllda kanneleringar. Överliggaren är profilerad i guld, blått och grått samt har sammetstyg lika knäfallet.
ORGEL - Från 1967, Tostareds kyrkorgelfabrik. 27 stämmor, 3 manualer. Orgeln har två rundade pipdelar på hörnen med profilerad nederdel samt överdel med huv. Nedre delen av orgeln är indelad i spegelfyllnader, täckmålade i grå kulör med guldmålade, profilerade lister samt ramverk i blå kulör. Mittpartiet är indelat i tre delar med lister samt en övre halvrund gavel. Sidostyckena är enkla med spegeldörrar i grå kulör. Bakstycket på orgeln är klätt med en liggande pärlspåntspanel, grå kulör.
SPECIFIKA INVENTARIER- DOPFUNT- Dopfunt från 1955, huggen i ljus granit av bildhuggare Erik Nilsson, Harplinge. Korfönster skänkta till minne av Anders Jönsson i Hinnakull av makan Alida Karlsson.
ÖVRIGT- Nummertavlor: 2 st i koret samt 2 st i långhuset. Tavlorna i koret har en förgylld träram som nederst har en lampa av mässing. Överst pryds tavlorna av orneringar samt en lyra. Svart målat bottenstycke, vita siffror. Series Pastorum från 1768. Oljemålning från den gamla kyrkan 1668, föreställande den lärde och bereste kyrkoherden Sven Ausenius med familj, målad av Ausenius själv. Under tavlan finns inskriptioner.