Området sydväst om Kronborgsskolan, kvarteren Falster, Själland och Odense, består av tre- och fyravåningshus med gårdar öppna ut mot Roskildevägen och därmed Pildammsparken. Mot Mariedalsvägen och Kronborgsvägen bildar bebyggelsen däremot en sluten fasad. Bebyggelsen utgörs främst av lamellhus. Trots en stor enhetlighet i utformningen har flera olika arkitekter ritat husen: Axel Carlsson, Per Nilsson, Fritz Österlind, och Thorsten Roos. De olika fastigheterna är uppförda av såväl Malmö Stads Fastighetskontor, olika bostadsrättsföreningar inom HSB som privata byggherrar. Husen är byggda i slutet av 1940-talet.
Fasadmaterialet är främst gult och rött tegel. Kvarteret Själland har dock putsade fasader. Alla husen har sadeltak med röda tegelpannor. Gemensamt är också en stram och saklig utformning.
Flertalet fasader har förändrats under slutet av 1980-talet och fått större, inglasade balkonger, samt nya fönster och entrédörrar. Dessa ingrepp har påtagligt förändrat husens utseende och gett hela området ett nytt utseende. Här och var kan man dock upptäcka ursprungliga detaljer som ger vägledning till hur husen har sett ut. Till exempel har Falster 5 kvar sina njurformade skärmtak över entréerna även om själva entrédörren ersatts med en av aluminium. Endast fastigheten Falster 1 har kvar ursprungliga fönstersnickerier, balkonger och entréer.
De öppna gårdarna mot Pildammsparken har i kvarteren Falster och Själland i stort en bevarad trädgårdsanläggning, ritad av W Nersing, medan kvarteret Odenses markplanering förnyades 1986. Här har stor vikt lagts på offentlig konst med konstnärer som Fred Åberg, Jens Evald Hansen och Anders Olsson.
Mellan kvarteren Falster och Själland ligger Bobergsängen, som en förlängning av en av axlarna i Pildammsparken. I öster avslutas siktlinjen med Pildammsparkens vattentorn och i väster skorstenen på Limhamns värmekraftverk.