Mahâpancarâja, tib. sku lnga rgyal po
dgra lha, Krigsguden, eg. ¿fiende-gud¿.
Pekingkatalogen: Cad-phyogs-skui rgyal po.
Kropp: Blåsvart hudfärg, två armar, två ben, ett huvud med skräckinjagande uppsyn och ett tredje vertikalt öga i pannan. Munnen grinande med markerade hörntänder. Rött hår. Iklädd plattbrättad röd hatt med kulle krönt av vita band med gyllene vajra. Kullens fram- och baksida med stilicerat shou-tecken för långt liv. Bär hjärtformade örhängen i rött och guld, blåsvart väst med guldmönster, samt röd omlottlagd långskjorta, vita byxor och gröna stövlar.
sana: Rider gränsle på ett vitt lejon med grön man och svans iklätt gyllene halsband med bjällror. Enkel lotustron med rödsvart ovansida och röda och svarta kronblad.
Attribut: Höger hand khakkhara (rituell rasselstav/tiggarstav), vänster hand vajra (åskvigg).
Försluten med träplatta, ej fylld.
Atypiskt: Lejonet vanligen blått, här vitt.
Defekt vid förvärvet: Vänster stolaband saknas.
Senare förlust: Höger stolaband.
Färgförluster: Höger hands tumme, lotussockelns framkant.
Ålder och tillverkningsort: Mongoliet eller ateljé i Peking för mongolisk marknad.
Material. Målad driven koppar med turkoser.
Som en av de fem Mahâpanjarâja ingår dgra lha, krigarnas skyddsgud, i följet kring pe har, och beskrivs av både Lavizzari-Raeuber (1989:184) och av Gordon (1960:93) som blå, med vajra och kakkara, och sittande på ett blått lejon. Han finns avbildad och beskriven av Grünwedel (1900:185) utan att namnges. Av Bunce (1994:161) framgår att dgra lha är identisk med sku'i rgyal po, ¿Kroppens konung¿, som hos Nebesky-Wojkowitz (1956:109) även kallas mon bo pu tra, och beskrivs sittande på en vit lejonhona med en gyllene åskvigg och en trästav i händerna.
Sku'i rgyal po mon bu pu tra anses som den speciella beskyddaren av katedralen i Lhasa. I templet skar ma shar i Lhasa finns det medium - ett av de främsta i Tibet och huvudsakligen anlitat av se ra-klostret - som antas bli besatt av guden.
Dgra lha, eg. ¿fiende-gud¿, är också en generell beteckning för gudar som är särskilt väl lämpade att skydda mot fiender och att föröka människors rikedom. Varje människa antas ha en personlig dgra lha i sin högra skuldra. De vördas också i olika grupper om tre, fem, sju, nio, tretton eller tjugoen stycken.