Nedtecknat av Lars Pettersson (son till John Pettersson) 2023:
"Projekt Ringvägen 1
Min pappa John Erik Pettersson och mamma Judit Evelina bodde i ett hus i Nyköping som kallades Kärringträtan. Fyra våningar, bara lägenheter med ett rum och kök. En stor innegård med utedass och vedbodar. De bodde på fjärde våningen och hade sitt dass på vinden. Med ett stort problem, det blev bastuvarmt på vinden om sommaren, med en bieffekt att det blev dasslukt i lägenheten hela sommaren. Köket bestod av vedspis för uppvärmning och matlagning, kallvattenslask flitigt använd av gubbarna som pissoar. En zinkbalja för tvätt, disk och personlig hygien. Primitivt så det förslog. De letade efter något annat boende men det var svårt på den tiden. Men räddningen kom när pappa fick vetskap om de statliga egnahemslånen som alla hade chansen att ta för att kunna bygga sitt eget lilla hus på två rum och kök. Efter mycket diskussioner och många sömnlösa nätter bestämde pappa och fem av hans arbetskompisar att ta varsitt lån (Det var det enda lån han tog i hela sitt liv). De samlade många yrkeskategorier snickare, rörmokare, murare och grovarbetare. För att ta ut så mycket som möjligt av lånen bestämde de sig för att bygga ett stort hus. Med varsin lägenhet på två rum och kök, två lägenheter som de sålde plus två ettor på vindsvåningen för uthyrning. På bilden ser vi de sex gubbarna John Pettersson, Gustav Segerberg, Bernard Andersson, Halvar Andersson, Sigfrid Asplund och Knut Gustafsson. De står på platsen där de ska gräva en två meter djup grop. De hade bara sina spadar och varsin skottkärra som de fick köra upp från gropen vidare upp på en lastbil. Många många lass. Vilken fantastisk prestation.
Arbetet att börja bygga Ringvägen 1 startade ca 1934. Tack vare att de tog ett lån per man och inte byggde varsitt hus fick man råd med ett riktigt badrum med badkar, dusch och WC i alla lägenheter. I köket rostfri diskbänk med varmt och kallt vatten i kranen. Gemensam tvättstuga, varsin matkällare och varsin snickarbod i källaren.
Husen ner efter Ringvägen byggdes med badkar i källaren som man fick dela på. Många kom och tittade på bygget och tyckte de led av storhetsvansinne med framförallt de lyxiga badrummen.
När mamma låg på BB passade pappa på att flytta in. Så mamma kunde flytta in med mig direkt från BB i juli 1936.
Kontrasten mot Kärringträtan
Ingen skitlukt, kökets standard: gasspis rostfri diskbänk, kallt och varmt vatten i kranen. Två rum och kök, badrum med badkar, dusch och WC. Mammas kommentar: Det kan inte vara finare i himlen!"
Syntolkning: Sex byggnadsarbetare står på en obebyggd tomt med var sin spade och tittar in i kameran. I bakgrunden syns en villa.