Skoldanser till traditionell jazz på Östra Realskolan, Stampen, Göteborg
Skoldanser arrangerades på de större läroverken i Göteborg under 1950- och 1960-talen. Gymnastiksalarnas golv täcktes då med stora masonitskivor som talkades för bra glid på dansgolvet. Masonitskivorna låstes i hörnen med runda bleck av plåt. Salen dekorerades och illuminerades också med mysbelysning samt strålkastare för orkester. För detta arbete fanns det stort behov av frivillig arbetskraft. Det var så jag som elev från början blev delaktig i Östras Skoldanskommitté.
Musiken utgjordes av de flesta då kända lokala tradjazzband (dixieland). Vid varje dans strävades det efter att få underhållning i pauserna, t ex Lasse Dahlqvist med ”luciorna”, komikern och underhållaren Stig Grybe (”Ante”) eller klassföreståndaren vid Östra Real C.-G. Hulte (amatör-revy-artist)
Det fanns behov av att producera ”bättre” skoldansaffischer för läroverken varför jag anmälde mitt intresse. (Jag illustrerade också skoltidningen ”Affekt” som utkom i några upplagor).
Inför varje danstillfälle var det att inhandla affischkartong och spritpennor för 15-20 affischer hos Wettergrens bokhandel. Med golvet i bostaden som ”ateljé”, och oftast under helgen före dansen, kom affischerna till. Därefter besöktes de andra läroverken där vi såg till att affischerna anslogs.
Under åren har jag haft ett par av affischerna hängande i mitt tjänsterum på Tekniska avdelningen med säte Kålltorps station. Vid flytt till Gårda brandstation fick jag anledning av att fundera över om det fanns intresse att bevara dessa för eftervärlden.
/ Utsnitt ur text av Bengt Andrén, 2009