Tina Westergren (född Karlsson), antikvarie vid Kulturmagasinet 2006-2007, är uppvuxen i Skoghus. Den numera avstyckade gården var i familjen Karlssons ägo 1988-2006. Huset på bilden revs under 1900-talets första hälft och ett stall uppfördes på platsen, liksom ett uthus nordväst därom. Byggnaderna ligger ungefär i öst-västligt läge. Uthusets stomme utgörs till stor del av material från korsvirkeshuset. I det nuvarande stallet finns ett garage med ett fönster i norrläge, ungefär där bakugnen är på dessa bilder. Fönstret lär ursprungligen ha hört till det gamla huset. I marken mellan uthusets sydöstra hörn och stallets nordvästra hörn finns en trappsten kvar, ungefär i nord-sydligt läge. Denna bör ha varit placerad på byggnadens nordvästra baksida, i närheten av vinkeln där utbyggnaden på bilden skjuter ut mot norr. Torra somrar kan man även se stengrunden till byggnadens östra delar i marken öster om stallets nordöstra hörn. På bild 23_143 syns taket till en byggnad, troligen samma byggnad som eller föregångare till den stora loge (skånska för lada) som än finns på platsen. Även ett stall för kor och hästar har funnits i öst-västlig riktning söder om och parallellt med svinstallet. Tillsammans med dagens boningshus i väst bildade dessa byggnader en fyrlängad gård tills kostallet revs. (Tidpunkt för rivningen är för mig okänt, men det syntes inga spår efter det 1988 mer än som färgningar i gräsmattan där syllarna finns under ytan.)
Dagens bostadshus uppfördes på 1880-talet, då ett rött trähus med vita knutar. 1923 när dessa bilder togs var detta redan 40-50 år gammalt. Storstugan har spegeldörrar, dörrkarmar och höga golvlister i nyrenässans, något som också påträffas i granntorpet, Hökahus. Det byggdes till på 1970-talet och fick en tvättstuga i norr, förlängning i söder med ingbyggd balkong och kläddes i senapsgult tegel. Trädgården är mycket stor och hade under 1900-talets början en imponerande mängd fruktträd, bärbuskar och rosenrabatter. Hökahus stod vind för våg redan 1988, ägaren dök upp ett fåtal ggr per år. Det ägdes tidigare av Birgit Engwall (född Svensson), uppvuxen i Skoghus på 1930-1940-talet, och hon höll huset i gott skick.
De kastanjer som syns på bilden har efterföljare än idag. Möjligen kan det vänstra trädet på denna bild vara den gamla kastanj som fanns på samma plats till 2006, då var den nästan död.
Av Tina Westergren 2007-11