I sitt testament 3 februari 1872 hade kung Carl XV bestämt att hans konstslöjdsamling skulle efter hans död tillfalla svenska staten. Nationalmuseum mottog samlingen.
Tallriken har varit CXV-märkt, men siffrorna är nu så bortnötta att det är omöjligt att se vad den ursprungliga märkningen varit. Det är dock tydligt att den är från servisen CXV-0166-CXV-0188 och den...Visa hela
Tallriken har varit CXV-märkt, men siffrorna är nu så bortnötta att det är omöjligt att se vad den ursprungliga märkningen varit. Det är dock tydligt att den är från servisen CXV-0166-CXV-0188 och den har fått nr 179. nr 179 har nämligen varit deponerad på Göteborgs museum (se katalogkort) och denna tallrik har ett GM-nummer (GM-11533).