"Jag började virka under sommarlovet 2009. Jag har alltid varit intresserad av handarbete och har stickat och virkat mycket. Det började med att min mormor hade köpt en bok som hette "Lär dig virka amigurumi" som jag började titta i. I början av den boken fanns det bilder som visade olika maskor och vad de hette, så genom att först bara göra alla maskorna enligt bokens anvisningar lärde jag mig att virka olika maskor. Sedan började jag med den enklaste figuren och sedan svårare och svårare.
I slutet av sommarlovet hade jag gjort nästan alla figurerna i boken och när vi skulle åka hem var jag tvungen att lämna kvar boken på mitt sommarställe. Så istället började jag göra egna figurer och skrev ner mönsterna efterhand som jag kom på dem. Det var roligt att komma på fler och fler figurer.
Efter att jag hade haft den här perioden med att virka började jag sticka och sedan virka igen. Men mitt intresse för att virka amigurumis avtog igen efter ett tag, antagligen på grund av att jag hållit på med det så intensivt och jag fick slut på inspiration till figurer att göra.
2010-08-01 Sofia Kockum (13 år gammal)"